Sport

Taylor doubles up

By Southern Riverina News

Finley

At Wednesday’s stableford medley event, John Taylor claimed the Division One voucher with 37 points, while Rand Wilson with 35 points took out Division Two.

Beth White was NTP on the 13th and on the 18th it was Rand Wilson.

Ball competition winners were Leo McNamara (32) Tina Bell (31), Alan Hand (30) and Bill Mansell (30).

John Taylor made it two in a row when he stepped into the winner’s circle, after countback with 20 points, when stableford was played in the nine hole comp on Thursday.

Ball competition winners were Andrew Higgins (20), Barry Wonwood (19) and Marty Piggin (19).

When Stableford medley was played on Saturday, Doug Smith with 41 points took the trophy for Division One.

Chick Braybon, also with 41 points, won Division Two.

NTP on the 18th was Alan Hand.

Ball competition winners were Bill Mansell (38), Sel Corcoran (37), Rick Harris (37), Rand Wilson (37), Barry Wilson (36), Bill O’Connell (36) and Nick Braybon (35).

With the final round of the Mid Murray Pennant season being played at Finley, the field was reduced for the stableford medley on Sunday.

With a round of 37 points, Eric Dean claimed the voucher.

Both NTPs went begging and ball competition winners were Bill Mansell and Marty Piggin, each with 36 points.

Rand Wilson picked up an Ultra NAGA Trophy.

At the weekend stableford will be played on Saturday and on Sunday at 9.15am Cobram will play Corowa in the knockout final of the Mid Murray Pennant for the right to play Finley in the grand final at Yarrawonga on Sunday, February 17.

For locals it is February Monthly Medal day on Sunday.

Tocumwal

On Tuesday last week the ladies played Canadian Foursomes with Petra Wilmot and Bobette Wilkinson taking the win with 72 closely followed by Lynne Parry and Janine Taylor with 73 on countback from Roslyn Seymour and Cheryl Hart.

Pro pin went to Margaret Fergeus $44.

NTP went to Nat Beard 2nd, Pamela Richardson 8th.

A field of 101 men played stableford from the Blue Markers on Saturday.

Division One went to Colin Holdsworth with 41 points followed by Jonathon Munro 40.

Mitch Pyle took Division Two with 42 points with runner-up going to David Gibbs 40.

Peter Cunningham’s 42 was enough to claim Division Three, followed by Douglas Carney 40.

Wayne Kerr was the Division Four winner with 43 points with Neville Attrill following with 38.

NTPs went to Bruce McCallum 14th, Brian Morgan 18th, Mitch Pyle Pro Pin $104, Michael Cooper Eagle Pres. 5th.

Gold Winner was Allan Penny 42 followed by Graeme Sharp 40.

Saturday was Champions of the Murray Qualifying Ladies 4BBB stableford with Annie Beveridge and Leanne Marshall taking the win with 44 points.

Lynne Parry and Kerri McKenna were in second with 43 points.

Men’s Qualifying winners were Ian Vize and Ronald Loversidge with 48 pts, with A DeLuca and M Keen second on 47.

Sunday saw 10 ladies playing stroke with the win going to Christine Algie on 67 net.

Sixty-two men played stroke Monthly Medal with Darren Mitchell claiming the medal and Division One with 68 net.

Gross winner was Peter Bolt with 77, Fred Rossborough the net runner-up on 74.

Division Two winner with 72 was Terry McMahon with runner-up going to gross winner Rod Simms with 90 off the stick and 74 net.

Division Three gross and grade winner was Peter Cunningham 91 off the stick and 68 net.

Runner-up was Brian Rooney 72.

NTPs went to Phillip Dungan 2nd, Cameron Bakes 17th, Michael Cooper Eagles Nest 3 Caps, Samuel Bakes Eagles Nest 12 Caps.

Men’s Gold Winner was Graeme Sharp with 76.

Tocumwal lost their Mid Murray Pennant clash against Cobram 3 to 1 at Finley on Sunday.