Sport

Head, Bashford claim Pairs title

By Southern Riverina News

Berrigan

Rachel Head made it a double on Sunday, winning the Ladies Pairs championship — with partner Beth Bashford — to match her Singles championship earlier this season.

Bashford and Head had to fight off a determined challenge in the final from runners-up Claire Harvey and Kura Goldsmith to win 19 to 18 in a thrilling finish.

It was incredibly close all day with the lead changing several times.

With both teams tied with one end to play, it all came down to a superb final bowl from Head to draw the shot and win the match.

All players involved should be congratulated on their performance on the day and both would have been worthy winners.

Bashford and Head will now go on to play in the Murray Bowls Division Pairs Champion of Champions event on Sunday, March 17.

The men also played the first two rounds of their pairs championship on Sunday.

There was a great turnout from the men with 10 teams starting in the event.

First round results: D Reynoldson/D Fox – bye; M Humphries/B Daly def. G Parr/L Way 21 to 15; P Glanvill/R Bradbury – bye; G Clements/N Burke – bye; G Seamer/R Reynoldson – bye; P McVicar/R Beard def. J Cottam/H Rennick – 19 to 14; D Woodward/M Hansen – bye; B Hutchinson/A Dalgliesh – bye.

Quarter finals results: D Reynoldson/D Fox def. M Humphries/B Daly 13 to 9; P Glanvill/R Bradbury def. G Clements/N Burke 14 to 12; P McVicar/R Beard def. G Seamer/R Reynoldson 20 to 11; D Woodward/M Hansen def. B Hutchinson/A Dalgliesh 16 to 13.

The semi finals will see D Reynoldson/D Fox face P Glanvill/R Bradbury; and P McVicar/R Beard take-on D Woodward/M Hansen.

There wasn’t a lot of joy in the pennant results for Berrigan on the weekend.

An undermanned Friday pennant team dodged the storms at Picola but couldn’t get up for the win losing 96 to 53 (14-2).

Elaine Hawkins’ rink of David Fox, Evelyn Reynoldson and Garry Seamer was the only winner on the day, with a 35 to 15 victory.

Clare Harvey lost 39 to 11 and Val Chisholm went down 42 to 7.

The Friday team remain in sixth place on the ladder and this Friday play their final match at home against fifth place Numurkah Golf.

Both Saturday pennant teams were on the road at Cobram and in very windy conditions both were unable to crack it for a win on the day.

The Division Two team lost to a strong Cobram outfit 121 to 63 (18-0).

Both Rick Bradbury and Matt Hansen’s rinks had a chance to win their rink on the final end but were unable to convert losing 22 to 19 and 24 to 21 respectively.

Paul Glanvill lost 34 to 12 and Graeme Clements lost 41 to 11.

The Division Two team remains in sixth place.

In their final match for the season they take on fifth place Finley at home this weekend.

This is a must-win match for Finley to make the finals but Berrigan will look to spoil the party and finish the season off on a high.

The Division Four team put in a very creditable effort against Cobram losing 49 to 34 (14-0).

Bill Daly’s rink of Geoff Blake, Myles Humphries and Peter Blake had a slow start but managed to give their opponents a scare before losing 19 to 14.

Roger Reynoldson was in the game most of the day, with his opponent only sneaking ahead in the last few ends, with the Berrigan quartet going down 25 to 15.

The Division Four team haven’t been able to record a win this season but when at full strength they haven’t looked too far away and will be better for the experience.

They have one last chance for a win next week at home against finals-bound Finley.

Tocumwal

After two weeks of extreme heat it was nice to be back on the green in the slightly cooler conditions.

The club competitions are progressing with several finals being played during the week.

Men’s Trade Day was played at Tocumwal this week with the men’s team of Bob Walters, Bruce Reid and Allan Seamer winning the dya.

Barefoot bowling is also back again on Monday nights.

There’s still time to put a team in for the next few weeks of play and at this time of the year the evenings are usually balmy and warm.

There’s also a sausage sizzle at the end of play.

Entry forms for the fours medley Allan Seamer Tournament, to be held on Saturday, March 16, are available at reception by calling 0358749111 or online at clubtocumwal.com.

The annual Easter Tournament will be held from Thursday, April 18 to Monday, April 22.

There’s a good mix of formats throughout the long weekend, so there’s something for everyone.

All affiliated bowlers are welcome to participate.

The pennant season is coming to an end with the final round of the home and away games to be played on Friday and Saturday this week.

The results for Tocumwal for last week:

Friday: Division One (third on the ladder) v Cobram — washout; Division Two (fourth) def. Cobram 2 84 to 61.

Saturday: Division Two (first) def. Nathalia 132 to 58; Division Three (second) lt. Wunghnu 89 to 53; Division Four - Tocumwal 3 (first) drew Strathmerton 44 to 44, Tocumwal 4 (sixth) lt. Finley 40 to 37.

Good luck for the final match to all players.

Jerilderie

The rivalry was strong at Finley RS Club on Saturday with Jerilderie coming away the victors by 20 shots, taking home 14 points, winning two out of three rinks.

Terry Chaplain’s rink was the standout, having their best win for the season, 33 to 20.

They were very consistent and when the team grabbed an ‘eight’ on an end after tea there were high fives all round.

Lucy Gurciullo’s rink were on the wrong side of an ‘eight’ very early in their match but were able to fight back and have a great win, 29 to 20.

Col Bryce’s rink battled all afternoon and were beaten on the last end after having the opportunity to win when RS Club’s Karen Peacock gained a shot to cut out a Jerilderie ‘four’ to hand her side the 26 to 24 win.

It was an enjoyable, but very windy day and everyone will be looking forward to the last home game this week, hoping for a great day of bowling against Numurkah.

Players are all invited to stay on for dinner to round off a great home and away season.

Barefoot bowls will continue through daylight savings, held at 6pm on Wednesday evenings.

Coaching will be available for anyone interested tomorrow.

Finley RS

The intertown rivalry between Finley RSC and Finley BC saw the Friday pennant teams play head to head at Finley RSC greens last week.

With lightning and thunderstorms causing a break in play an early lunch was taken.

After the break Karen Peacock’s rink had a 13 shot win which countered the losses of Di Retallick’s and Mary Smethurst’s rinks; and gave RSC a three shot overall victory on the day.

Next Friday is the final home and away round.

Finley RS will host Numurkah Golf. Teams are on the board.

Division One travelled to Wunghnu and despite a win by Rod Brown’s rink and a draw from Warren Blanch’s rink, the shot difference of the other two rinks was too much with RSC going down overall by 10.

Division Three hosted ladder leaders Jerilderie.

Congratulations to Allan and Noela Thomas, Ofelia Cochrane and Robyn Ferry who claimed the elusive ‘eight’ in the fourth end of their match.

Karen Peacock’s rink had a two shot win over skip ladder leader Colin Bryce which was the other highlight for the day, however Division Three went down by 20 shots overall.

All pennant divisions finish up this week with all divisions acquitting themselves well.

A get together will be at the club after the games on Saturday evening.

The chook run held on Sunday was a great success with winners Charlie Pisani, Robyn Ferry, Roy Johnson and Karen Peacock taking home the chooks.

It’s on again next week so come along at 10.30am for an 11am start.

Men’s pairs and ladies 100 up commence this week with results posted in next week’s edition.

Saturday Teams are as follows:

Division One vs Barooga Sporties (home) - N Ingram, J Peacock, R Johnson, A West (s); B Birthisell, D Walsh, M Krug, R Brown (s); T Turner, D Brown, M Lewis, W Blanch (s); D Hutchins, P Wilson, D Retallick, I Smethurst (s)

Division Three vs Cobram (away) - R Ferry, O Cochrane, N Thomas, A Thomas (s); I Reynolds, C Sutcliffe, J Reynolds, J White (s); J Maher, G Scorgie, B Ferry, K Peacock (s). Cars leave the club at 12.15pm.

Finley BC

Tension mounts as the pennant comes to the last interclub match and some positions in the finals are not yet consolidated.

Last Friday, Finley RS had a close win over Finley BC by three shots, 67 to 64 (12-4) despite two Finley BC rinks winning.

Numurkah will be the host Finley for round 14 on Friday.

Teams selected: N Smith (s), A Haines, S Montgomery, B Robinson; H Tabe (s), S Johnson, M Koschel, N Wood; T Miles (s), K Bergmans, L Bergmans, B Boyd.

Cars leave at 7.45am for a 9.30am start.

Friday’s team can’t make the finals, but will be looking finish the season on a winning note.

Picola were too strong in Division Two on Saturday.

Both sides had two winning teams but Picola had the shots up, 111 to 94 (14-4).

Berrigan will host Division Two for the final round of the season, with all cars leaving at 12.30pm. Please report to the club not later than 12.15pm.

Teams: T Miles (s), D McKellar, G Close, R Koschel; S Johnson (s), N Smith, T Hansford, B Robinson; M Hannan (s), H Tabe, A Cowan, J Montgomery; A Haines (s), B Mison, G Trevorrow, N Wilson.

Division Four recorded a three shot win over Tocumwal, 40 to 37 (12-2).

Finley will also travel to Berrigan in Division Four in the final round of the season.

Teams - K Bergmans (s), L Bergmans, G Pyle, B Poore; B Wike (s), N Barnes, R Wood, M Milthorpe.

Division Two and Four must win at Berrigan to have a finals berth.

Deniliquin RS hosted the Northern Triples last Tuesday when 14 teams — and six clubs — were represented.

The event was won by Don McCalman’s side (Deni RSL), with runners-up being Archie Webster’s team (Deni RSL).

The next round will be held at Deniliquin Bowling Club on Tuesday.

Play starts at 10am.

Sunday morning bowls drew a good attendance with the winners being club champion Bob Poore, Greg Pyle and John Montgomery.

Social bowls will continue on every available Sunday morning.

Bingo is proving popular with more players coming each Tuesday.

Competition starts at 12.45pm.

Raffle roster officials: Sheila Walsh and Lesley McKellar.