Sport

Ladies dominate stableford event

By Southern Riverina News

Finley

It turned out to be Ladies Day when Kaye Sutton with 38 stableford points stepped into the winner’s circle to take the A grade trophy at the stableford medley competition on Wednesday.

In B grade it was Marian Ayres taking out the trophy with 42 points.

Chick Braybon took out NTP on the 18th and Kaye Sutton was NTP on the 13th.

Ball competition winners were Chick Braybon (40), Barry Fahey (39), Rodger Sutton (39), Heather Daniel (37) and Ray Healey (36).

Storms and rain saw the abandonment of the nine hole competition on Thursday.

There was a good turnout for the men’s and ladies Christmas Competition on Saturday.

John Taylor with 43 points claimed the men’s A grade trophy.

Alan Hand with 39 stableford points took B grade.

Helen Wastle was the ladies winner with 37 points, after a countback.

NTP on the 13th was Beth White and on the 18th it was Doug Smith.

Balls went to Rick Harris (38), Ray Healey (37), Beth White (37), Eric Dean (36), Jon Munro (36) and Gay Henderson (31).

Josh Morris and Linda Rendell claimed the day’s NAGA trophies.

Played in conjunction with the Christmas Competition was the 2018 NAGA of NAGA Competition.

A list of 26 possible contenders, who qualified throughout the year, was kept under wraps in an attempt to avoid possible abstention and collusion.

The field for the NAGA of NAGA’S Trophy event, the event that no one wanted to win, was reduced by almost half.

Those who did take part and joined the spirit of the event tried their very best not to take out the trophies crafted for the event.

At the end of the day the rest of the contenders played better than Linda Rendell, who took out the ladies NAGA of NAGA trophy while Rand Wilson won the men’s.

Stableford medley was played on Sunday when Bob Ross, with 40 points, claimed the voucher.

NTP on the 18th was also Bob Ross.

Ball winners were Marty Piggin (39), Barry Fahey (39) and Andrew Harding (38).

There are hams to be won at Wednesday’s stableford competition and turkey packs at the nine hole competition on Thursday.

On the weekend, stableford will be played on Saturday and stroke will be played on Sunday.

Berrigan

Friday’s winner was Jeff Stein (46-10.5-35.5) and runner-up was Peter Shand (42-5.5-36.5).

Barry Browne won the putting on 13 and was also the ball winner (48-10-38).

Chris Cameron cleaned up on Saturday with 36-5-31, Chris Kelly was right behind him and came in with a score of 41-9.5-31.5.

Barry Browne won the putting with an impressive 11 putts and was once again the ball winner with 43-10-33.

Sunday saw Chris Cameron showing everyone up again with a stableford score of 41 with Chris Kelly again right behind him with a score of 39 points.

Ball winners were Neil Graham and Doug Cameron both on 36 points and Matthew Whelan on 35.

This Sunday will be stroke with tee off at 8.30am.

A two-person ambrose event will be played on Sunday, December 30.

Please organise your own partner. Tee off will be at 8.30am.

Tocumwal

The ladies played 4BBB Stableford with the win going to Margaret Varley and Val Watmore with 46 pts on Tuesday last week.

The pair survived a countback from Faye Miller and Anne Beveridge, also scoring 46 points to finish as runners-up.

NTPs went to Marie McLennan 14th, Gayle Blakey 18th, Jill Collins Pro Pin $60.

Stableford was played from the white markers by 88 men on Wednesday.

Division One went to Malcolm McKenna, with 38 points, while Matthew Toohey (Cobram-Barooga GC) was runner up with 37.

Bennie Benbow was the Division Two winner with 41 points followed by Wayne Youlten who had 39.

Lindsay Bright scored 43 points to win Division Three, ahead of John Clarke on 41.

NTPs went to John Taverna 2nd, Ian McFarlane 14th.

Men’s Gold winner was Allan Penny with 29 pts.

On Saturday we had 26 ladies and 47 men playing stableford with Ladies Division One won by Jill Loversidge 38 points.

Pauline Wilson was the Division Two winner with 34 points.

NTPs went to Rhonda Constable 2nd, Jill Loversidge 17th.

Men’s Division One winner was Michael Cooper with 36 points followed by Wayne Tonkes (Mooroopna GC) 35.

John Simm took out Division Two with 38 points, with Philip Cheeswright runner-up on 35.

Division Three went to Alan Leggate with 34 followed by Hans Bianchi 32 points.

NTPs went to Phillip Lovelace 2nd, Peter Bolt 17th.

Men’s Gold Winner was Allan Penny with 30 points.

The Christmas Cheer Day had a large turnout on Sunday, with all golfers having only three clubs and a putter to choose from.

Ladies best score was Val Watmore who had 52 points.

Diane Bright claimed second place following a countback from Margaret Fergeus, with both ladies scoring 50 points.

Men’s best score was Bruce Hadley with 50 points with Lionel Thurtill second on 47.

Third place went to Peter Maughan with 45 points.

Overall it was a great day with best decorated golf cart award won by the Mullins family.