Sport

Age no barrier as Enid claims title

by
June 13, 2018

Showing age has no barrier, 82 year-old Enid Bain claimed the Finley Ladies Golf Championship win last Wednesday.

Finley Ladies

Showing age has no barrier, 82 year-old Enid Bain claimed the Finley Ladies Golf Championship win last Wednesday.

Holding a lead of one shot heading into the final round, Enid held her nerve to defeat runner-up Kellie White by eight shots in the beautiful golfing conditions.

In B grade Gay Henderson, leading by 13 at the start of the day, held on by two shots, closely followed by Julie O’Brien and Janet Delmenico.

C grade winner Annie Wood chased down Kerrie Carlon’s lead of 11 to win by two.

D grade winner Glenys Creek was four behind at start of play and had a comfortable win from Linda Rendell.

Final scores were as follows:

A grade: Enid Bain (18) 273; r/u: Kellie White (13) 281, Joanne Dean (18) 282, Helen Wastle (14) 284.

B grade: Gay Henderson (20) 281; r/u: Janet Delmenico (22) 295, Julie O’Brien (23) 295, Heather Daniel (20) 296, Marian Ayres (25) 299.

C grade: Annie Wood (31) 318; r/u: Kerrie Carlon (30) 320, Kim McCaw (34) 342.

D grade: Glenys Creek (38) 339; r/u: Linda Rendell (36) 356, Nella McNamara (37) 361.

Last week’s stroke event sponsored by G & J McPhee was won by Annie Wood 99 (31) 68 net with Sue Simpson runner-up on 93 (22) 71 net.

Putting: Joanne Dean 25 putts; Scratch ball: Enid Bain 89

Ball winners: Glenys Creek (72), Enid Bain (72), Julie O’Brien (73), Janet Delmenico (73), Heather Daniel (74).

Condolences to the McClelland family on the passing of Shirlie on Wednesday, June 6.

Shirlie was a great supporter and long time member of Finley Golf Club.

Berrigan Ladies

Eleven lady golfers turned out to play a stroke round in Berrigan on Wednesday.

The winner was K Goldsmith with 71 net.

Runner-up was E Morgan 74 net.

Putting went to K Goldsmith with 29 putts.

The competition for the day was Tee to Green where the total of putts were deducted from the gross score, the winner being G Browne with 60 strokes and Lucky Draw was won by J McAllister.

Next week is Captain’s Trophy day.

Tocumwal

Bev Richard claimed the ladies stroke Monthly Medal with a score of 70 net on Tuesday last week.

Richard also claimed Division Two’s gross and grade win, hitting 89 off the stick. Runner-up was Jill Loversridge on 73.

Division One gross and grade winner was Kerry Conrad with 89 off the stick and 74 net.

Runner-up was Pamela Richardson with 77 net.

Val Watmore was the Division Three gross winner with 107, while grade winner was Elizabeth Thorburn 75.

NTPs went to Kerry Conrad 8th, Roslyn Seymour 17th, Pro Pin Helen Crilly $42.

On Wednesday we had 97 players playing stableford with Division One going to Shane Halloran on 39 followed by Graeme Filippe 38.

Kevin Morey was the Division Two winner with 37 points on countback from Philip Cheeswright.

Division Three went to Robert Burns 36 with runner-up going to Geoffrey Jones 34.

NTPs went to Graeme Filippe 18th, Peter Quirk Pro Pin.

Gold Winner was Allan Penny on 37 followed by Ronald Eaton 36.

Saturday was the first day of the club’s Winter Tournament that saw full fields playing Mixed Canadian Foursomes.

P. Willshire and M. Morgan were the winning pair with 69.75 and in second place was D.Tyrrell and C. Hart who had 69.87 on countback from P. Bolt and L Marshall.

NTPs went to John Carlson 2nd, Cheryl Stockdale 2nd, Phillip Dungan 18th, Janie Hills 18th.

Sunday was two ball aggregate stableford that saw the ladies win going to K. Guyer and M. Kelly (Rosanna GC) with 72 points.

Second place went to Sue Bull and Sandra Williams on 67. Third place was won by M. Warburton and L. De Hey (Lang Lang GC) 64.

NTPs went to Allison Southwell 17th, Julie Penny 18th.

Mens two ball aggregate stableford winners were C. May and C. McKenna 73, second place went to M. Hart and D. Tyrell 70 and third place was R. Watmore and G. Harmes 67.

NTPs went to Darren Tyrrell 17th, Neil Grooby 18th.

On Monday for the last day of the Winter Tournament the club had 67 ladies and 77 men playing stableford.

Ladies Division One was won by Helen Crilly with 37 points on countback from Jenny Garner (Wodonga GC).

Division Two went to Sue Hawe with 37 followed by Nola Stacey 35.

Lynn Thorley (East Geelong GC) was the Division Three winner with 34 points and Lisa Maxwell (East Geelong GC) took out runner-up with 30.

NTPs went to Tricia Small (Keysborough GC) 2nd, Elizabeth Sinclair (Heidelberg GC) 17th.

Division One men’s winner was Ross Sidebottom with 40 points followed by Craig McCormack (Settlers Run GC) 38.

Neil Bull was the Division Two winner on 37 points with runner-up going to Raymond Prain (Foster GC) 35.

Division Three was won by Peter Wegener (Heidelberg GC) with 36 points on countback from Glenn McCluskey (Spring Valley GC).

NTPs went to Ben Kerr 2nd, Peter Brunt (Rosanna GC) 17th.

Finley

With representation from of the late Bill Cook’s family travelling from Canberra and Melbourne at the weekend, good fields made up of locals and visitors enjoyed three days of great golf during the 2018 Hutcheon & Pearce Finley Masters Tournament.

The Bill Cook Memorial 4BBB stableford event on Saturday saw Rod Buchmasser (Tocumwal) and Bill Mansell (Cobram/Barooga) come to the fore with 43 points to collect the winner’s trophy.

Sel Corcoran and Mark O’Brien with 42 points stepped up for the runners-up trophy and in third place were Dale Pyke and Rick Harris with 41 Points.

Sue Desousa (Queanbeyan) and Sally Dean’s (Belconnen Magpies) 41 points gave them the ladies trophy with Julie O’Brien and Heather Daniel on 37 points runners-up.

NTP on the 18th was Grant Shaw.

Balls went to Andrew Deane (Belconnen Magpies) and Simon Desousa (Murrumbidgee CC), Chick Braybon and Ian Daniel, John Taylor and Peter Orro and Gay Henderson and Dawn Manning (Royal Canberra).

On Sunday Wayne Evans (Royal Canberra) with 74 off the stick stepped up to claim the A grade scratch trophy with Ian Armer on 78 runner-up.

A grade net winner was Matt Daniel with 72 net and Brett Shaw on 74 was runner-up.

Dale Pyke with 94 off the stick claimed the B grade scratch trophy and Andrew Harding on 95 was runner-up.

B grade net winner with 73 net was Mervy Percy and Rod Buchmasser (Tocumwal) was runner-up on 74.

The ladies scratch trophy went to Marilyn Neill (Federal) with 85 of the stick and after countback Dawn Manning (Royal Canberra) with 90 was runner-up.

Anne Harding’s 70 net gave her the ladies net trophy with Beth White on 76 runner-up.

NTP on the 18th was Brett Shaw and it was Enid Bain who claimed the ladies putting with 26 putts.

Balls went to Rodger Sutton, Colin McNamara, Rand Wilson, Dave Cordell, Darren John, Enid Bain, Deborah Pyke and Sue Simpson.

The tournament finished on Monday with a Mixed 4BBB Stableford Event.

Eric and Joanne Dean with 44 points took the trophy while Bill Mansell (Cobram/Barooga) and Margaret Lemsing at 42 points were runners-up.

NTP on the 13th was Gina Dilullo (Jerilderie ) and on the 18th, Peter Wood.

Balls went to Leo McNamara and Sue Simpson, Peter Wood and Mary Polkinghorne, John Simpson (Barwon Heads) and Gina Dilullo (Jerilderie) and Rand Wilson and Beth White (39).

In a stableford section for players without partners Merv Percy with 36 points took the trophy.

Alan Hand carded 36 stableford points to claim the trophy at the men’s competition on Wednesday.

NTP on the 18th was Chick Braybon, who was also a winner in the Ball Competition.

The Matt Daniel Plumbing NAGA trophy went to Bob Makkinga.

A small but select group took to the course for the Thursday afternoon nine hole stableford competition.

Rand Wilson with 20 points claimed the voucher with Barry Fahey and Bob Makkinga who each had 19 points getting balls.

At the weekend stroke will be played on Saturday and stableford on Sunday.

Berrigan

Saturday nine hole competition winner was Joe Nicholls (49-12-37), with runner-up and putting winner being Gail Browne (43-5-38).

Sunday stableford winner was Tom Walliss with 38 points and runner-up was Rick Bradbury with 37.

Ball winners were Jeff Stein and Gail Browne.

Next Sunday is Stableford with 12.30pm tee off.

There will also be a working bee starting at 8am before play.

By
More in Southern Riverina News
Login Sign Up

Dummy text